Rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego 2019
- Szczegóły
- Biblioteka
- Opublikowano: 22 październik 2019
Dnia 18 października 2019r. rozstrzygnięto Konkurs Poetycki "Świat poezją malowany - edycja XII - 2019".
Werdykt komisji konkursowej:
I miejsce, nagroda Burmistrza Pszczyny za wiersz "Budowanie wiersza", autorstw: pani Iwona Świerkula z Warszawy.
Wyróżnienie dla pana Krzysztofa Wyrwicha z Pawłowic za wiersz bez tytułu ("... z tobą byłoby łatwiej...").
Gratulujemy wszystkim Autorom nadesłanych wierszy. Zachęcamy do dalszego doskonalenia warsztatu poetyckiego. Doceniamy bogactwo przemyśleń i podejmowanych treści.
1. Weronika Zawisza-Grzanka - przewodnicząca jury
2. Barbara Solarska
3. Małgorzata Widłok
Przedszkolaki lubią książki
- Szczegóły
- Biblioteka
- Opublikowano: 21 październik 2019
W środę 16 października dzieci z przedszkola "Słoneczko" odwiedziły naszą Bibliotekę, dla wielu z nich była to pierwsza wizyta. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, dowiedziały się od pani bibliotekarki , co należy robić, aby stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachowywać, jak chronić książki przed zniszczeniem oraz jak można samodzielnie naprawić zniszczone egzemplarze. Spotkanie w bibliotece przybliżyło przedszkolakom literaturę dziecięcą oraz jej autorów. Na zakończenie pobytu w bibliotece dzieci oglądały książeczki . Żegnając się z paniami dzieci zapewniały, że ponownie odwiedzą to ciekawe miejsce razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć interesujące ich książeczki. Dzieci pełne wrażeń i nowych doświadczeń, wracały do przedszkola z radością i uśmiechem na twarzach.
O zasłużonych dla przemysłu Górnego Śląska
- Szczegóły
- Biblioteka
- Opublikowano: 18 październik 2019
8 października nasza biblioteka zaprosiła na kolejny wykład otwarty w Urzędzie Miasta. Jerzy Ciurlok przybliżył zebranym trzy wybitne postacie, które przyczyniły się do postępu śląskiego przemysłu. Fierdrich von Reden wraz z wujem objechał Śląsk, aby zauważyć tkwiący w nim potencjał. "Wszystko co potem się stało [w śląskim przemyśle] jest pokłosem tego wyjazdu"- zauważył prelegent. Za przyczyną Reden'a powstała sztolnia w Wałbrzychu, co dało początek górnictwa węglowego na dużą skalę. Jego działalność objęła także Chorzów (Huta Królewska), czy obecne Zabrze (Kopalnia Królowej Luizy). John Baildon z kolei był twórcą potęgi śląskiego przemysłu cynkowego. Za jego sprawą powstała pierwsza mieszczańska spółka akcyjna na Śląsku. Karol Godula tworzył z kolei pierwszy w Europie rodzaj koncernu, który stał się zaczątkiem nowoczesnego przedsiębiorstwa kapitalistycznego. Ci trzej ojcowie- założyciele przemysłu na Śląsku, jak podkreślił Jerzy Ciurlok, to symbol Śląska- byli to ludzie spoza regionu, ci urodzeni na śląskiej ziemi, jak i imigranci. Dla wszystkich Śląsk stał się polem do wielkich działań. Na kolejny wykład pt."Wielcy-Zapomniani" zapraszamy 12 listopada br., jak zwykle o 17:30.
Spotkanie DKK "Zakątki Literackie" - październik 2019: literatura pakistańska
- Szczegóły
- Biblioteka
- Opublikowano: 18 październik 2019
16 października, na DKK spotkaliśmy się w m.in. klimacie książek z kręgu kultury arabskiej. "W cieniu drzewa granatu" (Tariq Ali) to saga rodzinna to ludziach, których losy rodzinne splatają się z historią muzułmanów i chrześcijan w XV- wiecznej Hiszpanii. Prowadzący, pan Dawid Stwora zauważył jak książka burzy stereotypy i przestawia historię z zupełnie innych perspektyw. "Warto czytać takie książki"- zachęcał. Ciekawą pozycją jest też książka Jamila Ahmad'a "Wędrowny sokół", która przybliża kulturę pasztuńskich wędrowników. Spotkanie było tez okazją do rozmowy do najnowszej Literackiej Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk.