Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

23 sierpnia Biblioteka zaprosiła na kolejne spotkanie na temat wielkich ludzi Ślaska. Tym razem wykład pt. „Pierwsze powstanie śląskie- punkt widzenia” wygłosił prof. Marian Małecki.

 

- Pierwsze powstanie, pod względem militarnym okazało się całkowicie nieudane- mówił prelegent- Niemcy je zbagatelizowali. [Natomiast] powstańcy wyciągnęli wnioski. Kolejne zostało lepiej przygotowane i można powiedzieć, że było już zwycięskie. (...) Wszystko, co wydarzyło się w Polsce międzywojennej, po 1922 roku, zawdzięczamy właśnie powstańcom- dodał.

Wykładowca opowiadał też o szerokim tle historycznym i licznych wpływach, które budowały ducha śląskości. Na kolejne spotkanie z cyklu zapraszamy 10 września, o 17:30, jak zawsze w Sali Sesyjnej UM. Wykład o innym punkcie widzenia na I powstanie śląskie wygłosi dr Jerzy Gorzelik.

 

Kolejny raz mieliśmy przyjemność gościć Sławomira Pastuszkę, który podczas wykładu mówił o wielkim wpływie Żydów w historię Śląska. Przybliżył słuchaczom sylwetki Żydów, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój tego regionu. Z tej społeczności wywodziło się wielu śląskich przemysłowców, wybitnych lekarzy i prawników. Mogliśmy posłuchać o Salomonie Isaacu z Pszczyny, który był odpowiedzialny za rozwój sukiennictwa w naszym mieście, Oscarze Troplowitzu z Gliwic - twórcy kremu Nivea czy Emilu Lieblingu - pianiście z Pszczyny.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.