Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Serdecznie zapraszamy na wykład otwarty dra Jerzego Polaka "Jan Henryk XI", który odbędzie się 18 sierpnia o godz. 17:00 w sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza.

Z jaką postacią historyczną kojarzy się Pszczyna? Przede wszystkim, z siedzącą na Rynku i pozującą do zdjęć, księżną Daisy. Niestety, ta piękna dama nie przepadała za Pszczyną i gdy tylko mogła uciekała stąd. Kto naprawdę stworzył wizerunek Pszczyny i jej okolic? Niewątpliwie książę Jan Henryk XI Hochberg. Twórca pałacu, parku, browaru tyskiego, kopalń węgla, osiedli robotniczych i wielu innych przedsięwzięć. Z drugiej strony kontrowersyjny autokrata. Opinie o nim są czasami skrajnie różne. Jedno jest pewne. To on jest on twórcą specyfiki Pszczyny. Za to powinniśmy mu być wdzięczni.

 

Arkadiusz Kuzio-Podrucki - historyk, znawca i popularyzator dziejów górnośląskich rodów szlacheckich był prelegentem kolejnego wykładu z cyklu "Ludzie, którzy tworzyli wspaniałą przeszłość Śląska". Przybliżył historię możnych rodów zamieszkujących kiedyś tereny Górnego Śląska. 

Wykładu słuchało się z prawdziwą przyjemnością. Naukowiec posiada bowiem ogromną wiedzę dotyczącą śląskich rodów arystokratycznych, ale jednocześnie potrafi zainteresować słuchaczy tematyką.

Arkadiusz Kuzio-Podrucki obecnie związany z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim (Centrum ma siedzibę w dawnym pałacu hrabiów Henckel von Donnersmarck).

Najważniejsze publikacje: „Henckel von Donnersmarckowie. Kariera i fortuna rodu” (2004), Hohenlohe, w Europie, na Śląsku, w Katowicach” (2012), „Mieroszewscy. Między Śląskiem a Małopolską” (2010), „Schaffgotschowie. Zmienne losy śląskiej arystokracji” (2007), „Schaffgotschowie. Panowie na Chojniku i Cieplicach” (2013), „Tiele-Wincklerowie. Arystokracja węgla i stali” (2006, 2009 – wyd. II poszerzone).

 

Gościem kolejnego wykładu, który odbył się 4 kwietnia 2017 był Jerzy Ciurlok - felietonista i prezenter radiowy, satyryk i humorysta, poeta, kolekcjoner i bibliofil.
Tematem wykładu byli wielcy muzycy na Śląsku.

Kiedy pada hasło „śląska muzyka” to najczęściej w odzewie pojawiają się pieśniczki ludowe, mietlorze. Mało komu przychodzą na myśl symfonie, oratoria, czy utwory kameralne. A tymczasem od najdawniejszych wieków po dziś dzień takie właśnie wspaniałe formy muzyczne na Śląsku powstawały. Często inspirowane zawartością skarbnicy prawdziwej twórczości ludowej.

"Ludzie, którzy tworzyli wspaniałą przeszłość Śląska" -  9 maja -Arkadiusz Kuzio-Podrucki: "Wielcy magnaci śląscy" 

Kim byli wielcy węglowi baronowie Śląska? Co po sobie zostawili? Czy spuścizna po nich wciąż żyje? Żyje. Żyje w krajobrazie Śląska, zabytkach architektury przemysłowej, w wielkim rozmachu tego  regionu, który był kiedyś trzecim największym ośrodkiem przemysłowym na świecie!. Żyje też w naszej mentalności, w kulcie pracy, w zamiłowaniu do porządku i celowości działania. To nie stworzyło się samo. Było promowane, wymuszane, tworzone przez tych wielkich organizatorów nowego porządku społecznego. W naszej dzisiejszej świadomości historycznej są prawie bezimienni, nierozpoznawalni. Pan doktor Kuzio - Podrucki przybliży nam w swoim wykładzie najbardziej charakterystyczne postacie twórców potęgi Górnego Śląska.

Burmistrz Pszczyny i Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna zapraszają na wykłady otwarte. Tegoroczny cykl nosi tytuł "Ludzie, którzy tworzyli wspaniałą przeszłość Śląska".

Gościem kolejnego wykładu, który odbędzie się 4 kwietnia 2017 będzie Jerzy Ciurlok - felietonista i prezenter radiowy, satyryk i humorysta, poeta, kolekcjoner i bibliofil, peregrynator po przeszłości i teraźniejszości Śląska.

Śląsk zawsze stał muzyką. Muzykowali wszyscy: chłopi, robotnicy, bogate mieszczańskie domy, dwory baronów przemysłowych. Niejeden muzyczny geniusz spędził tu część swojego życia, inspirując i będąc inspirowanym przez otoczenie.
Ten fascynujący, a nieznany temat przedstawi Jerzy Ciurlok, którego w Pszczynie bliżej przedstawiać nie trzeba. Perfekcja i dynamika jego wykładów jest już przecież znana.

Zapraszamy do Sali Sesyjnej pszczyńskiego ratusza o godz. 17:00.


Serdecznie zapraszamy!

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.