Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Kazimierz Staszków był ostatnim wykładowcą tegorocznego cyklu wykładów "Ludzie, którzy tworzyli wspaniałą przeszłość Śląska". Nyski pasjonat historii, z wielkim zainteresowaniem przybliżył sylwetki wielkich, ale niedocenianych na Śląsku postaci: Konrada Emila Blocha i Bernharda Grzimka. Obaj urodzili się w Nysie i obaj stali się rozpoznawalni dzięki swoim dokonaniom.

Konrad Emil Bloch urodził się 21 stycznia 1912 roku w Nysie, gdzie spędził dzieciństwo. W 1930 r. rozpoczął studia w Monachium. Niestety, żydowskie pochodzenie uniemożliwiało mu rozwinięcie kariery naukowej. Emigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zajął się badaniem nad cholesterolem. W 1964 roku otrzymał Nagrodę Nobla za badania nad zwalczaniem i zapobieganiem miażdżycy, w szczególności za odkrycie przebiegu syntezy cholesterolu w organizmie ludzkim. Dzięki staraniom Kazimierza Staszkowa przywrócono pamięć o wielkim odkrywcy, nadając nazwę jego imienia Collegium Medicum w Nysie, a w szkole, do której uczęszczał odsłonięto, poświęconą mu, pamiątkową tablicę. Konrad Emil Bloch zmarł 15 października 2000 r. w USA.

Bernhard Grzimek urodził 24 kwietnia 1909 r. w Nysie. Zasłynął jako wybitny zoolog oraz założyciel Narodowego Parku Serengeti. Był również pasjonatem filmów przyrodniczych, których nakręcił ponad sto. W 1959 roku zdobył Oskara za film dokumentalny "Serengeti nie może umrzeć". Była to pierwsza nagroda Akademii dla niemieckiego filmu. Zmarł 13 marca 1987 w Niemczech.

Ponadto pan Kazimierz wspomniał o innych zasłużonych osobowościach związanych z Nysą:

Joseph Karl Benedikt Freiherr von Eichendorff (ur. 10 marca 1788 w Łubowicach, zm. 26 listopada 1857 w Nysie) – poeta niemiecki epoki romantyzmu.

Vincent Lucas Mrzyglód, także Mrzyglod, Wincenty Łukasz Mrzygłód (ur. 17 lipca 1884 Groß-Patschin (Paczyna), zm. 11 kwietnia 1952 w Nysie) – artysta malarz, konserwator i restaurator zabytków.

Max Herrmann-Neisse (ur. 23 maja 1886 w Nysie, zm. 8 kwietnia 1941 w Londynie) – niemiecki pisarz, poeta i publicysta.

 

Największy rozkwit nauki i sztuki na Śląsku przypada na drugą połowę XIX i początek XX wieku. Pojawia się wiele wybitnych postaci, na skalę nie tylko regionu, ale i świata. Niektórzy z nich zostają laureatami Nagrody Nobla. Jest ich - laureatów Nagrody Nobla, urodzonych na ziemiach śląskich, aż 11. Niewiele regionów może się pochwalić taką liczbą. Niestety współczesny Ślązak ma problem z wymienieniem choćby kilku z nich. Pan Kazimierz Staszków przybliży nam postacie dwóch mieszkańców tej ziemi, obu pochodzących z Nysy. Jedną z nich jest Konrad Bloch, o którym niewiele osób wie, że odkrył cholesterol. Mało kto też słyszał o Bernhardzie Grzimku, zoologu, którego bez przesady możemy nazywać naszym śląskim Attenboroughem.

Na wykład "Śląscy nobliści", który wygłosi Kazimierz Staszków, zapraszamy już 7 listopada na godz. 17:00 do sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza.

Wojciech Korfanty był i pozostaje nadal najbardziej kontrowersyjnym śląskim politykiem. Jaką wizję Śląska reprezentował? Oficjalna, podręcznikowa biografia jest powszechnie znana, natomiast inne punkty jej widzenia są tłumione lub negowane. Dr Jerzy Gorzelik ma zamiar przedstawić postać Korfantego jako Ślązaka, dla którego dobro Ślązaków było najważniejsze. Jest to punkt widzenia, który wśród wielu osób budzi sprzeciw, podobnie jak budziły sprzeciw opinie Korfantego wśród ludzi mu współczesnych. Z pewnością można się spodziewać ciekawej, żywej prelekcji, która pomoże wyrobić sobie zdanie zarówno o Korfantym, jak i naszym prelegencie.

Zapraszamy 5 września 2017 o godz. 17:00 do sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza.

 

Karol Godula był pierwszym przemysłowcem, który utożsamiał się przede wszystkim ze Śląskiem i śląskością. Syn karczmarza, pod koniec życia najbogatszy "baron" przemysłowy regionu. Doszedł do tego wszystkiego sam, bez odziedziczonego majątku czy wsparcia innych. Mógłby być legendą self-made mana. Dziś pamiętany jedynie lokalnie, w Rudzie Śląskiej, którą stworzył. Taka postać wymaga popularyzacji. Wykład o nim poprowadzi pan Jerzy Buczyński, który sam jest self - made pisarzem. Były górnik, autor kilku książek. Podobne tło, podobne charaktery. Zapraszamy więc na wykład interesujący nie tylko z powodu tematu, ale i bardzo oryginalnego prelegenta.

Zapraszamy 3 października na godzinę 17:00 do sali sesyjnej Urzędu Miejskiego.

Kolejny wykład z cyklu "Ludzie, którzy tworzyli wspaniałą przeszłość Śląska" za nami. Sylwetkę Jana Henryka XI przybliżył dr Jerzy Polak - współautor monografii historycznej Pszczyny, która została wydana w 2014 roku.

Czytaj więcej: Jan Henryk XI - wykład

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.