Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Kazimierz Staszków był ostatnim wykładowcą tegorocznego cyklu wykładów "Ludzie, którzy tworzyli wspaniałą przeszłość Śląska". Nyski pasjonat historii, z wielkim zainteresowaniem przybliżył sylwetki wielkich, ale niedocenianych na Śląsku postaci: Konrada Emila Blocha i Bernharda Grzimka. Obaj urodzili się w Nysie i obaj stali się rozpoznawalni dzięki swoim dokonaniom.

Konrad Emil Bloch urodził się 21 stycznia 1912 roku w Nysie, gdzie spędził dzieciństwo. W 1930 r. rozpoczął studia w Monachium. Niestety, żydowskie pochodzenie uniemożliwiało mu rozwinięcie kariery naukowej. Emigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zajął się badaniem nad cholesterolem. W 1964 roku otrzymał Nagrodę Nobla za badania nad zwalczaniem i zapobieganiem miażdżycy, w szczególności za odkrycie przebiegu syntezy cholesterolu w organizmie ludzkim. Dzięki staraniom Kazimierza Staszkowa przywrócono pamięć o wielkim odkrywcy, nadając nazwę jego imienia Collegium Medicum w Nysie, a w szkole, do której uczęszczał odsłonięto, poświęconą mu, pamiątkową tablicę. Konrad Emil Bloch zmarł 15 października 2000 r. w USA.

Bernhard Grzimek urodził 24 kwietnia 1909 r. w Nysie. Zasłynął jako wybitny zoolog oraz założyciel Narodowego Parku Serengeti. Był również pasjonatem filmów przyrodniczych, których nakręcił ponad sto. W 1959 roku zdobył Oskara za film dokumentalny "Serengeti nie może umrzeć". Była to pierwsza nagroda Akademii dla niemieckiego filmu. Zmarł 13 marca 1987 w Niemczech.

Ponadto pan Kazimierz wspomniał o innych zasłużonych osobowościach związanych z Nysą:

Joseph Karl Benedikt Freiherr von Eichendorff (ur. 10 marca 1788 w Łubowicach, zm. 26 listopada 1857 w Nysie) – poeta niemiecki epoki romantyzmu.

Vincent Lucas Mrzyglód, także Mrzyglod, Wincenty Łukasz Mrzygłód (ur. 17 lipca 1884 Groß-Patschin (Paczyna), zm. 11 kwietnia 1952 w Nysie) – artysta malarz, konserwator i restaurator zabytków.

Max Herrmann-Neisse (ur. 23 maja 1886 w Nysie, zm. 8 kwietnia 1941 w Londynie) – niemiecki pisarz, poeta i publicysta.

 

Zainaugurowaliśmy kolejny rok wykładów otwartych w pszczyńskim ratuszu. Pierwszym wykładowcą był znany wszystkim felietonista, prezenter radiowy, satyryk i humorysta - Jerzy Ciurlok. Tym razem nie dowcipy, ale śląscy nobliści byli tematem wykładu. Przybliżył on słuchaczom ciekawe epizody z życia dramaturga Gerharta Hauptmanna oraz Paula Ehrlicha - twórcy podstaw chemioterapii. Opowiedział również o trzech wybitnych naukowcach, którzy ze względu na swoje żydowskie pochodzenie musieli opuścić teren ówczesnych Niemiec i kontynuować swoje badania na zachodzie. Otto Stern, urodzony w Żorach fizyk otrzymał nagrodę Nobla w 1943 roku W uznaniu jego wkładu w rozwój metody wiązki molekularnej i jego odkrycia momentu magnetycznego protonu. Fritz Haber aktywnie działał w odbudowie niemieckiego przemysłu wojennego po I wojnie światowej, szukał środków, którymi łatwo byłoby zabijać pchły, wszy i tym samym przyczynił się do stworzenia cyklonu B. Trzeci z naukowców to Max Born, który otrzymał nagrodę Nobla za fundamentalne badania w dziedzinie mechaniki kwantowej. Na koniec zarysował sylwetkę Johannesa Georga Bednorza, urodzonego w 1950 r., niemieckiego mineraloga i fizyka, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1987 za odkrycie nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego w tlenkach metali.

Zapraszamy na kolejny wykład, który odbędzie 8 maja 2018 r. o godz. 17:30 w sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza. Poprowadzi go dr Piotr Sput, a tematem będzie sylwetka Jana Dzierżonia - śląskiego księdza, uczonego i i ojca współczesnego pszczelarstwa.

Największy rozkwit nauki i sztuki na Śląsku przypada na drugą połowę XIX i początek XX wieku. Pojawia się wiele wybitnych postaci, na skalę nie tylko regionu, ale i świata. Niektórzy z nich zostają laureatami Nagrody Nobla. Jest ich - laureatów Nagrody Nobla, urodzonych na ziemiach śląskich, aż 11. Niewiele regionów może się pochwalić taką liczbą. Niestety współczesny Ślązak ma problem z wymienieniem choćby kilku z nich. Pan Kazimierz Staszków przybliży nam postacie dwóch mieszkańców tej ziemi, obu pochodzących z Nysy. Jedną z nich jest Konrad Bloch, o którym niewiele osób wie, że odkrył cholesterol. Mało kto też słyszał o Bernhardzie Grzimku, zoologu, którego bez przesady możemy nazywać naszym śląskim Attenboroughem.

Na wykład "Śląscy nobliści", który wygłosi Kazimierz Staszków, zapraszamy już 7 listopada na godz. 17:00 do sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.