Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Wykład otwarty

Wykład otwarty

23 sierpnia 2019r.: Dr hab. Marian Małecki: "I Powstanie Śląskie - punkt widzenia"

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Powakacyjny cykl wykładów rozpoczął dr Jerzy Gorzelik - historyk sztuki. Tematem spotkania byli wybitni twórcy górnośląskiej architektury.

Nasz gość nie mógł nie zacząć od Juliusa Raschdorffa, urodzonego w Pszczynie, niemieckiego architekta i nauczyciela akademickiego, jednego z czołowych niemieckich architektów II poł. XIX w. Jego najbardziej znanym projektem jest Katedra w Berlinie. Wspomniał również o Hippolyte Destailleur, który kierował przebudową pszczyńskiego zamku. Podkreślił również jak niepowtarzalnym i innowacyjnym przedsięwzięciem było wybudowanie osiedli patronackich Giszowiec i Nikiszowiec, które zostały zaprojektowane przez Emila  i Georga Zillmannów z Charlottenburga.

Dr Gorzelik przybliżył również sylwetkę niemieckiego architekta wczesnego modernizmu - Hansa Poelziga, Alexisa Langera - twórcy Kościoła Niepokalanego Poczęcia NPM w Katowicach znanego tradycyjnie jako kościół Mariacki, Dominikusa Bohma - autora projektu Kościoła św. Józefa w Zabrzu.

Na koniec wspomniał Karola Schayera, polskiego architekta modernistycznego, który przed II wojną światową zaprojektował Gmach Muzeum Śląskiego w Katowicach. Niestety został zburzony w latach 40-tych.

Na następny wykład zapraszamy już 9 października o godz. 17:30. Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki wygłosi prelekcję „Henckel von Donnersmarckowie - nie tylko sobie”

 

 

 

17 sierpnia w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Pszczynie odbył się kolejny wykład o wielkich Ślązakach. Tym razem dr Jerzy Polak przestawił wpływ księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI na gospodarcze oblicze Pszczyny i ziemi pszczyńskiej w II połowie XIX wieku.

 Słuchacze, którzy bardzo licznie przybyli na wystąpienie, mogli wysłuchać opowieści o pszczyńskim włodarzu, który z racji swoich wielkich pasji łowieckich, wziął w opiekę pszczyńskie lasy, rozszerzając zwierzyniec, chroniąc las przed wyrębem oraz zatrudniając leśników. Za jego panowania sprowadzono do Pszczyny żubry. Rozszerzenie hodowli do największej po Białowieży ostoi żubra w Polsce, można traktować jako największe osiągnięcie życiowe władcy. Powstał również przepiękny zameczek myśliwski w Promnicach, ulubiona rezydencja księcia oraz jego żony. Przemysł ziemi pszczyńskiej, w okresie jego panowania, początkowo bazował na dochodach pozyskiwanych z leśnictwa (głównie sprzedaż drewna). Środki uzyskane z racjonalnej gospodarki leśnej posłużyły następnie w rozwoju kopalnictwa. Książę przyczynił się do budowy m.in. świetnie prosperującej kopalni Boerschächte w Kostuchnie. Przemysł górniczy za czasów księcia (w chwili śmierci w powiecie prosperowało 10 kopalń) dał początek rozwoju przemysłowi chemicznemu oraz energetycznemu. Warto wspomnieć także o innej działalności gospodarczej księcia, jak: rozbudowa Browaru Książęcego w Tychach, czy kolei.

 

Na kolejne spotkanie z serii zapraszamy 11 września, o godz. 17:30. Dr Jerzy Gorzelik przedstawi wykład na temat wybitnych twórców górnośląskiej architektury.

 

 

Po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć Jerzego Ciurloka w roli prelegenta, podczas naszego cyklu wykładów o wielkich Ślązakach. Tematem przewodnim byli śląscy muzycy XX wieku. Uczestnicy mogli usłyszeć kilka ciekawych faktów o początkach jazzu na Śląsku i ich prekursorach. Ciekawostką była pierwsza, założona w 1932, klasa jazzu zarówno dla dziewcząt jak i chłopców.

Kolejnym bohaterem opowieści był, urodzony w Bytomiu Heinrich Schulz-Beuthen (1838-1915) – niemiecki kompozytorpedagog i krytyk muzyczny. Mimo opuszczenia Bytomia, dołączył do nazwiska niemiecką nazwę rodzinnego miasta. Inspirował się muzyką afrykańską oraz rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Pozostawił po sobie 132 dzieła.

Innym wielkim Ślązakiem, którego opisał Jerzy Ciurlok był Franz Waxman, urodzony w 1906 r. jako Franz Wachsmann w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Pochodził z dzisiejszego Chorzowa. Zasłynął jako autor muzyki do "Błękitnego anioła" z Marleną Dietrich. Stworzył muzykę do ponad 200 filmów i zdobył 2 Oskary za muzykę do filmów: "Bulwar zachodzącego słońca" i "Miejsce pod słońcem".

Ważnym na Śląsku momentem w dziejach muzyki było założenie w 1968 Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Pan Jerzy nie zapomniał również o tak wielkich kompozytorach jak Wojciech Kilar, Witold Szalonek czy Henryk Mikołaj Górecki. 

Wykład był wzbogacony fragmentami muzycznymi.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.