Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Książkowe Igraszki

Książkowe Igraszki

Zajęcia odbywają się bezpłatnie, co dwa tygodnie, w czwartki, o 16:30

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

2019 rok jest moim pierwszym w pełni samodzielnie przepracowanym rokiem jako bibliotekarki w Filii w Piasku. Mimo zmian kadrowych i skróceniu godzin dostępności biblioteki dla użytkowników Filia w Piasku może pochwalić się sporymi sukcesami w swej działalności. Nie byłoby to możliwe dzięki osiągnięciu aprobaty mieszkańców i władz lokalnych, którzy chętnie włączali się w biblioteczne inicjatywy.

Biblioteka publiczna w Piasku kończy rok z bardzo wysokimi notami. Zauważono ogólny wzrost czytelnictwa (zapisało się 40 osób więcej niż w 2018 r.), wypożyczono 11 180 dokumentów (o ponad 2100 więcej niż w roku poprzednim). Nasze zbiory też znacznie się powiększyły, a to dzięki większym zakupom a przede wszystkim przez setki książek podarowanych przez Użytkowników. Bardzo dziękuję za aktywność, terminowość i wspieranie książnicy.

Biblioteczne naj….

Czytelnicy w zeszłym roku wypożyczali sporo książek, przede wszystkim literatury dla dzieci i młodzieży, literatury pięknej  dla dorosłych a także reportaży i publikacji o tematyce historycznej.  Nasze biblioteczne hity 2019 roku to:

  • Książki dla dzieci: „Masza i niedźwiedź”, serie „Mały chłopiec”, „Kicia Kocia” oraz „Mądra mysz” a także książki wspomagające naukę czytania.
  • Książki dla młodzieży: cykl „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa, przygody Harrego Pottera, podróże Neli Małej Reporterki, powieści Colleen Hoover oraz losy zwierzątek z serii „Zaopiekuj się mną”
  • Najpoczytniejsi autorzy powieści obyczajowych polskich i zagranicznych to: Magdalena Witkiewicz (ponad 50 wypożyczeń!), Lidia Czyż, Krystyna Mirek, Diane Chamberlain i Colleen Hoover
  • Wśród twórców powieści kryminalnych, thrillerów i sensacyjnych na podium znajdują się: Camilla Läckberg, Remigiusz Mróz, B. A. Paris, Katarzyna Puzyńska i Alex Marwood.
  • Spore uznanie znalazły także książki na faktach, reportaże i literatura popularnonaukowa. Najpoczytniejsze tytuły w naszej bibliotece to: „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris, „Dziewczyny z Wołynia” Anny Herbich, „Czarnoibylska modlitwa” Swietłany Aleksijewicz oraz arabskie losy „Jestem żoną szejka” Laili Shukri a także „Kiedyś byłam księżną” Jacqueline Pascarl

 

Uprzejmie informujemy, że Filia Piasek w dniach 13-14 stycznia 2020 r. będzie nieczynna.

Za utrudnienia przepraszamy.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Szkoła Podstawowa nr 4 w Pszczynie zaprosiła do współpracy MPBP w Pszczynie. Książki zakupione w czasie programu stały się inspiracją do przeprowadzenia wspólnych działań – lekcji bibliotecznych zapoznających młodzież z nowościami wydawniczymi oraz poszczególnymi gatunkami literatury. Lekcje miały miejsce 5 grudnia 2019 r., a udział wzięło w sumie 55 osób. klasy IV i V odkrywały świat emocji bohaterów literackich, uczyły się nazywać konkretne stany i uczucia oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami.
   Klasa VI poznawała natomiast bardzo popularny wśród młodych użytkowników gatunek – fantasy. Bibliotekarka wraz z nauczycielem prowadzącym przypomniały dzieciom podstawowe cechy gatunku, historię i przybliżyły charakterystyczne postacie, często pojawiające się w tekstach. Teorii towarzyszył ponadto quiz wiedzowy, wystawka książek dostępnych w bibliotece oraz zakupów w ramach NPRCz
a także krótkie ćwiczenie praktyczne.  W tym ostatnim zadaniu, wybrana grupa uczniów przebierała się w stroje bohaterów tekstów fantasy – m.in. rycerza na koniu, maga, damy dworu, króla bądź królowej a nawet smoka i prezentowała na forum klasy kilkuminutową improwizację inspirowaną spotkaniem.

   Lekcje „Emocje w literaturze i w życiu”  oraz „Różne oblicza literatury młodzieżowej - fantasy”
były doskonałą okazją do zapoznania z treścią powieści obyczajowych dla młodzieży, których uczniowie mogli wysłuchać, przejrzeć a także zaproponować swoje propozycje warte lektury.
Notatka do zeszytu oraz pamiątkowe zakładki były śladem naszych spotkań. 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.