Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Rozpoczęło się głosowanie na Pszczyński Budżet Obywatelski - Edycja 2019. Wśród projektów lokalnych (LOKALNE/Osiedle Stare Miasto) znalazł się i nasz:

Zakup regałów bibliotecznych oraz utworzenie multimedialnego centrum edukacji i rozrywki dla dzieci i młodzieży dla MPBP w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 1. 


Realizacja projektu pozwoli na stworzenie nowej, przyjaznej czytelnikom i mieszkańcom infrastruktury Biblioteki. W ramach projektu chcemy zakupić nowe regały, które zastąpią stare i niestabilne umeblowanie zagrażające bezpieczeństwu użytkowników.

Dodatkowo w pomieszczeniu z literaturą dla dzieci i młodzieży stworzymy multimedialne centrum edukacji i rozrywki dla dzieci i młodzieży. W tym celu zakupimy konsolę Playstation z grami interaktywnymi, 1 zestaw komputerowy z oprogramowaniem oraz niezbędne umeblowanie.

Zakup nowych regałów zlikwiduje problem ciasnoty i niekomfortowego korzystania z Biblioteki Centralnej. Zmiana umeblowania odświeży wizerunek biblioteki oraz przyciągnie nowych użytkowników. Zakup multimediów i mebli do multimedialnego centrum edukacji i rozrywki, pozwoli na stworzenie w pomieszczeniu z literaturą dziecięcą nowoczesnej, przyjaznej dzieciom i młodzieży przestrzeni, w której młodzi użytkownicy będą mogli aktywnie spędzać czas, zarazem bawiąc się i ucząc. 

Projekt jest uzupełnieniem działań podjętych w 2018 roku, które w ramach wydatków własnych obejmowały odmalowanie wszystkich pomieszczeń znajdujących się przy ul. Piastowskiej.

 Zależy nam bardzo na Państwa głosie, o który serdecznie prosimy !!!

 

W ramach obchodów Roku Praw Kobiet, Stowarzyszenie „take tam” im. Artystów Międzywojnia, Pszczyńskie Centrum Kultury oraz Miejsko- Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie zaprosiła na wyjątkowy wieczór z teatrem.

W 1962 polskie kino żyło filmem Roberta Aldricha- adaptacją filmową książki Henry Farrella „What Ever Happened to Baby Jane?”. 15 czerwca, po ponad 50 latach, w Pszczynie, mieliśmy okazję zobaczyć inną odsłonę tego dzieła, w reżyserii Jakuba Pieczki. Sztuka teatralna „ Co się zdarzyło Baby Jane” to dramatyczna historia dwóch sióstr. Jane, dziecięca gwiazda, wraz z wiekiem traci swą świetność. Zaszczyty sławy zaczynają przypadać siostrze, Blanche. Tajemniczy wypadek sprawia, że Jane musi opiekować się niepełnosprawną siostrą. Nienawiść do Blanche czyni wspólne życie istną torturą.

Bardzo udane kreacje głównych bohaterek stworzyły Agnieszka Kiełbas- Mateja i Renata Zborowska. Docenić należy również resztę aktorów za wyrazistą grę, w obsadzie: Monika Kaczmarczyk, Aleksandra Liszewska, Bogumiła Gołek, Dobrawa Kutarba oraz gościnnie z Nieobliczalnego Koła Teatralnego „take tam...”- Nina Kołder, Edyta Komraus i Miłosz Suwała. W rolę akompaniatora Jane wcielił się reżyser. Jakub Pieczka dowiódł, że pszczyński teatr ma się się bardzo dobrze.

W drugiej części widowiska publiczność miała okazję zobaczyć występ taneczny „Lady Powers”. Zachwycający układ został przygotowany pod kierunkiem Małgorzaty Tomczyk, reżysera i choreografa. Taniec, w wykonaniu wyjątkowych kobiet, emanował prawdziwą energią i siłą kobiecego ducha. W obsadzie: Estera Pojda, Anna Ferens, Kinga Grębosz, Kinga Szema, Magdalena Pietryja, Kinga Pietryja.

 

 

    

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie przyłączyła się do obchodów roku Zbigniewa Herberta. Z tej okazji 6 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Pszczynie - klasy VII i III gimnazjum (75 osób) wzięło udział w zajęciach przysposobienia czytelniczego pt.: „Czym jest kamień dla poety?”. Zajęcia zostały przeprowadzone przez bibliotekarkę Ewę Palę.
Na początku spotkania prowadząca zaprosiła uczniów do samodzielnego poskładania plansz z życiorysem i twórczością poety Zbigniewa Herberta. Następnie uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę w szybkim quizie z uważnego słuchania i spostrzegawczości. Kolejnym punktem zajęć było zaznajomienie z utworami, których treść ukryto w rozsypance z puzzli oraz odczytanie na forum klasy.
Na pamiątkę spotkania uczestnicy wykonali zakładki z wybranym przez siebie cytatem Zbigniewa Herberta.

Dziękujemy za zaangażowanie i aktywny udział w zajęciach. Zapraszamy do biblioteki

 

7 i 8 czerwca pracownicy z naszej biblioteki wzięli udział w szkoleniu w Bibliotece Śląskiej, organizowanym w ramach projektu "Zaprogramuj przyszłość".

„Zaprogramuj przyszłość” to kompleksowy program edukacji cyfrowej, dzięki któremu blisko 20 000 dzieci z małych miejscowości i wsi pozna podstawy programowania i wykorzystania umiejętności cyfrowych w praktyce.

 Celem „Zaprogramuj przyszłość” jest podniesienie kompetencji cyfrowych nauczycieli i edukatorów,  w szczególności wyposażenie ich w kompetencje programistyczne oraz wiedzę i umiejętności dotyczące metodyki nauczania programowania najmłodszych uczniów. Pozwoli im to na prowadzenie ciekawych zajęć z programowania.

Kodowanie to pierwsze kroki w stronę poznania języka programowania. Uczy logicznego myślenia, rozwiązywania problemów, ale i takich kompetencji jak cierpliwość czy praca w grupie. Dla dzieci jest to jednak przede wszystkich świetna zabawa.

Szkolenia stało się dobrą okazją do wzbogacenia się w konkretne narzędzia pomocne w pracy z dziećmi i młodzieżą. Okazuje się, że język programowania jest bliższy naszej codzienności, niż się z pozoru wydaje.

https://www.zaprogramujprzyszlosc.edu.pl/

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.