Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

W pszczyńskim ratuszu odbył się niecodzienny konkurs historyczny „Daisy – Pani na Pszczynie i Książu” w ramach „Edukacyjnego projektu współpracy miast partnerskich Pszczyna – Wałbrzych”.

W projekcie edukacyjnej współpracy miast partnerskich uczestniczą pilotażowo 3 szkoły gminy Pszczyna: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Pszczyńskich, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jadwigi Śląskiej oraz Szkoła Podstawowa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Studzienicach.
Wałbrzych reprezentują: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 im. Jana Kochanowskiego, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 im. Jana Pawła II. Koordynatorami projektu są Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka pod Atlantami” w Wałbrzychu.W ramach projektu podejmowane są różnorodne działania mające na celu rozwijanie kompetencji uczniów, kształtowanie poczucia własnej tożsamości i więzi emocjonalnej z regionem, a także zacieśnianie współpracy między partnerskimi miastami oraz pszczyńskimi i wałbrzyskimi szkołami podstawowymi oraz bibliotekami.

 

Jednym z działań projektowych był konkurs historyczny „DAISY - PANI NA PSZCZYNIE I KSIĄŻU”, którego celem było zainteresowanie uczniów postacią księżnej Daisy oraz zamkiem Książ i zamkiem w Pszczynie, wzmocnienie związków kulturowych i historycznych z małą ojczyzną, rozbudzenie zainteresowania historią regionalną, a także rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów, w tym umiejętności współpracy i rozwiązywania problemów.

Konkurs odbywał się jednocześnie – w tym samym dniu i o tej samej godzinie - w Pszczynie i w Wałbrzychu, a uczniowie rozwiązywali te same zadania przygotowane przez organizatorki konkursu: dr Halinę Nocoń oraz Katarzynę Pławecką (ZSP w Studzienicach). Konkurs miał także niecodzienną formułę, nastawioną bardziej na współpracę niż na rywalizację. Każdą ze szkół reprezentowało 6 uczniów klas VI – VII, którzy zostali losowo połączeni w drużyny tak, aby każda drużyna składała się z trzech uczniów pochodzących z różnych szkół. Uczniowie rozpoczęli konkurs od przygotowania wizytówek ze swoim imieniem i wzajemnego poznania się.

Konkurs wymagał od uczniów nie tylko wiedzy o życiu i działalności księżnej Daisy i rodzinie von Hochberg, o zamku w Książu i w Pszczynie, ale także szeregu umiejętności interpersonalnych, takich jak skuteczna komunikacja, negocjowanie, podejmowanie decyzji, oraz umiejętności pracy w zespole i kreatywności niezbędnej do rozwiązywania zadań wymagających innowacyjnych rozwiązań. Uczniowie wspólnie, w trzyosobowych drużynach rozwiązali trudny test wiedzy i wykonali trzy praktyczne zadania: grę dydaktyczną „Mandarynka”, zadanie wizualne: ‘Czy znamy zamek Książ i Muzeum Zamkowe w Pszczynie” oraz zadanie ”Infografika”, które polegało na przygotowaniu graficznej notatki pełnej informacji o księżnej Daisy i jej działalności. Drużyny przygotowały infografikę w przystępny, atrakcyjny sposób, wykorzystując kolory, symbole, obrazki, oś czasu oraz własną wiedzę i kreatywność.

Pszczyński konkurs odbywał się w Sali Obrad Rady Miejskiej przy organizacyjnym wsparciu Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie oraz Urzędu Miejskiego w Pszczynie. Jurorami w konkursie byli: Teresa Musik (Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie), Katarzyna Pławecka (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzienicach) oraz Marcin Cyran (Muzeum Zamkowe w Pszczynie). Dziękujemy wszystkim instytucjom współpracującym przy organizacji konkursu.

I miejsce w konkursie zdobyła drużyna w składzie: Olaf Komraus (SP nr 1 w Pszczynie), Maja Bronowska (SP nr 2 w Pszczynie), Patrycja Kamińska (ZSP w Studzienicach). Uczniowie otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy podpisane przez Burmistrza Pszczyny oraz władze Wałbrzycha.
Mamy nadzieję, że konkurs przyczynił się do rozwijania zainteresowań historyczno-regionalnych naszych uczniów!

[ZSP w Studzienicach; Foto: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie]

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.