Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Wykład otwarty

Wykład otwarty

23 sierpnia 2019r.: Dr hab. Marian Małecki: "I Powstanie Śląskie - punkt widzenia"

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Tydzień od 22 do 26 października upłynął w Pszczynie pod znakiem poezji, a dokładnie twórczości Zbigniewa Herberta, którego Sejm RP ustanowił patronem 2018 roku. Były konkursy, spektakle teatralne i koncert, a wszystko za sprawą Stowarzyszenia „take tam...” im. Artystów Międzywojnia, które zaprosiło do współpracy Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną i Pszczyńskie Centrum Kultury.

 

 

 We wtorek odbył się Konkurs Żywego Słowa, który polegał na interpretacji wybranego wiersza Herberta. Opcje były dwie – aktorska lub recytatorska, ta druga w kategorii młodszej i starszej (7,8 klasa + gimnazjum; szkoły średnie).

 Kat. aktorska:

I miejsce – trio: Hanna Kielan, Natalia Uchyła, Maciej Pudełko

 

Kat. recytatorska młodsza:

I miejsce – Alicja Ryś

wyróżnienia: Anna Skoczyńska oraz Katarzyna Sikora

 

Kat. recytatorska starsza:

I miejsce – Natalia Boryś

II miejsca – Nikol Ledwoń, Weronika Buda

wyróżnienia: Daria Waścińska, Patryk Kiełbasiński

 Środę z kolei uświetniły piękne odczytania poezji Herberta przez dzieci i młodzież. Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania odbył się w trzech kategoriach: klasy 2-3, 4-6 i 7-3 gimnazjum. Komisje jurorskie podkreśliły trudność tekstów, przy czym z uznaniem wyraziły się na temat uczestników konkursu – ich odwagi i dojrzałości. Oto wyniki:

 

Kat. 2-3

I miejsce – Maja Piwowarska

II miejsce – Igor Kondzielnik

III miejsce – Martyna Jankowska

 

Kat. 4-6

I miejsce – Michał Kolasa

II miejsce – Julia Maciejewska

III miejsce – Iga Masny

wyróżnienia: Nikola Utrata, Wiktoria Gaża, Natalia Strządała

 

Kat. 7-gimnazjum

I miejsce – Stanisław Błach

II miejsce- Michał Kałuża

III miejsce – Małgorzata Machnik

wyróżnienia: Hanna Matusz, Oliwia Rozmus.

 Czwartek był dniem, w którym młodzież z Nieobliczalnego Koła Teatralnego „take tam...” wraz z instruktorami: Adrianem Szmajduchem i Jakubem Pieczką wyruszyła do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jankowicach, by tam uczniom klas drugich zaprezentować teatr kamishibai połączony z żywymi etiudami i fragmentami filmów. Wszystko oparte oczywiście na wierszach Zbigniewa Herberta.

 Piątek był kontynuacją prezentacji kamishibai, a wieczorem druga część grupy przeniosła widzów do cyrku. Herbert. Curriculum vitae to spektakl stworzony z tekstów o Panu Cogito. Całość uzupełniona o cyrkowe kreacje spowodowała, że utwory nabrały innego, może trochę łatwiejszego sensu.

 W sobotę odbył się finał całych Obchodów. W sali widowiskowej PCKulu odbyło się wręczenie nagród w Konkursie Żywego Słowa oraz występy laureatów. Wcześniej widzowie mogli uczestniczyć w premierze filmu Drugi pokój, który został stworzony przez młodzież, działającą amatorsko w grupach „take tam...”. Za kamerą stanął Maciej Bajkowski, a aktorsko zaprezentowali się Nina Kołder i Adrian Szmajduch.

Na zakończenie odbył się koncert piosenek, których kompozycje zostały napisane specjalnie na ten wieczór. Wystąpił zespół NOW oraz Renata Zborowska.

 Dziękujemy wszystkim uczestnikom, widzom i fanom poezji Herberta za spędzenie z nami tego tygodnia.

 Projekt współfinansowany był przez Starostwo Powiatowe w Pszczynie.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.