RODO

RODO

Obowiązek informacyjny  

More...
Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Wykłady otwarte

Wykłady otwarte

17 sierpnia 2018 r.  -Jerzy Polak: "Wpływ księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI von Hochberg na rozwój Pszczyny i ziemi pszczyńskiej w II połowie XIX wieku"

More...
Świat Poezją Malowany

Świat Poezją Malowany

Zapraszamy do wzięcia udziału w XI edycji konkursu poetyckiego.

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Od grudnia 2017 do maja 2018 w filii w Wiśle Wielkiej odbywał się specjalny konkurs czytelniczy „Pluszak od Czytacza”. Każdy uczestnik konkursu otrzymał specjalną imienną książeczkę, do której przez 28 tygodni mógł wklejać naklejki. Gdy uczestnik uzbierał 20 naklejek, otrzymał jedną z pluszowych maskotek. Naklejki można było uzyskać za wypożyczenie przynajmniej jednej książki raz w tygodniu.

W konkursie wzięło udział aż 26 uczestników.

Na okres lipiec-sierpień 2018 r. zaplanowano letnią edycję. Tym razem, by wygrać pluszaka, należy zdobyć dziewięć naklejek.

Zasady Konkursu „Pluszak od Czytacza”

Zbieraj naklejki, odbierz pluszaka!

1. Przyjdź do biblioteki w Wiśle Wielkiej,
2. Odbierz książeczkę,
3. Co tydzień wypożyczaj książki i zbieraj naklejki,
4. Zapełnij nimi książeczkę i odbierz wybranego pluszaka.

 

Pytania i odpowiedzi dotyczące konkursu „Pluszak od Czytacza”

1. Gdzie mogę otrzymać książeczkę i wypożyczyć książki?

Biblioteka w Wiśle Wielkiej (ul. Cieszyńska 23 – stary budynek po lewej stronie Lewiatana).

2. Jak długo trwa konkurs?

Konkurs trwa od 2.07.2018 do 8.09.2018.

3. Ile naklejek mogę otrzymać? Co, jeśli w którymś tygodniu nie byłem w bibliotece?

Co tydzień można dostać jedną naklejkę (będzie osobny wzór w każdym tygodniu). Jeśli jesteś chory lub nie możesz być w bibliotece, a chcesz wypożyczyć książkę, zadzwoń do biblioteki i zgłoś to bibliotekarzowi.

4. Ile naklejek muszę otrzymać, żeby dostać pluszaka?

Musisz zebrać 9 naklejek.

5. Czy mogę mieć więcej niż jedną książeczkę?

Na jednego czytelnika może przypadać jedna książeczka i każdy kto zbiera naklejki ma jedną szansę na wygraną.

6. Jakie nagrody czekają na zbierających?

Na każdego uczestnika, który zbierze naklejki czeka pamiątkowy dyplom i pluszak. Na zakończenie konkursu poprosimy wszystkich zbierających o przyniesienie wypełnionych naklejkami książeczek.

Od 15.02.18 r. biblioteka w Wiśle Wielkiej wprowadza możliwość skorzystania z darmowej usługi „Książka na telefon”. Wszystkie osoby starsze, chore lub niepełnosprawne ruchowo, zamieszkałe na terenie Wisły Wielkiej mogą zamówić książkę telefonicznie, a bibliotekarz dostarczy ją im do domu.

Usługa dostawy i odbioru książek jest bezpłatna. Książki można zamawiać telefonicznie w bibliotece (32 447 21 29) w godzinach jej otwarcia:
wtorek – piątek 12.30-17.00

Książki będą dostarczane do domów czytelników przez pracownika filii raz w tygodniu, po uprzednim umówieniu się z czytelnikiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

We wrześniu w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie w Filii w Wiśle Wielkiej odbyły się cztery warsztaty dla Klubu detektywów organizowane w ramach projektu Na tropie Ojczystego.

 Warsztaty obejmowały następującą tematykę:

1. „Gdzie jest język prasłowiański?” – uświadomienie roli znaczenia języka ojczystego (8.09),

2. „Święci i nie tylko” - zapoznanie z chrześcijańskimi zabytkami staropolszczyzny (15.09),

3. „Na krakowskim dworze” – zapoznanie z początkami kultury druku oraz upowszechniania się języka narodowego (22.09),

4. „Szlacheckie” – zapoznanie z kulturą i językiem XVII wiecznej szlachty (29.09),

 Podczas pierwszych warsztatów uczestnicy rozwiązywali językowe zagadki, poszukiwali śladów języka prasłowiańskiego we współczesnej polszczyźnie, konstruowali krypteks i rysującego robota. Na drugim spotkaniu poznali historię odkryć dokonanych przez Aleksandra Brucknera oraz tak jak on, przeszukiwali stare druki. Trzecie zajęcia poświęcone były zgłębianiu tajników czerpania papieru - uczestnicy poznali historie średniowiecznego Krakowa. Za pomocą piasku kinetycznego tworzyli wieże Kościoła Mariackiego. Na spotkaniu dotyczącym kultury sarmackiej dzieci zasiadły do uczty biesiadnej, podczas której poznali elementy stroju sarmackiego i dowiedzieli się czym jest np. prynuka.

W spotkaniu uczestniczyło 15 członków Klubu Detektywa.

 Warsztaty realizowane były w ramach projektu "Na tropie ojczystego", który ma na celu budowanie kompetencji językowej uczniów szkół podstawowych poprzez włączenie ich w rozmaite formy zabawy, których motywem przewodnim będzie wątek detektywistyczny.

 
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych 2017".

 

 

 

"Ślepy zaułek"

E-book dla dzieci i młodzieży do pobrania za darmo.

Minipowieść dla dzieci. Jej bohaterki wpadają na trop działającego w okolicach ich miejscowości gangu fałszerzy. Książka zawiera zagadkę kryminalną, z którą będzie musiał zmierzyć się odbiorca oraz językowe ciekawostki...

Publikacja powstała w trakcie realizacji projektu "Na tropie Ojczystego" w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".

https://issuu.com/alesob/docs/e-book

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych 2017".

 

W piątek 1 września w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie w Filii w Wiśle Wielkiej odbyła się Noc w bibliotece „Spod ciemnej gwiazdy” organizowaną w ramach projektu Na tropie Ojczystego. Spotkanie poprowadził Dariusz Rekosz – animator kultury, autor powieści detektywistycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych (m.in. Pocztówka z Toronto, Sanktuarium śmierci, Mors, Pinky i ostatnia przesyłka). 

Uczestnikom nadano nietypowe imiona (Gertruda, Filomena, Erazm czy Bonawentura). Dzieci musiały m.in. uzupełnić komiksy, wykonać ilustrację posągu rycerza, połączyć rozsypane tytuły – uczestnicy z wielkim zapałem rozwiązywali zagadkowe szyfry i logiczne zadań pamięciowych, zmierzyli się także z „Wielką zagadką”. Pod koniec spotkania młodzi adepci sztuki detektywistycznej poznali technikę tworzenia animacji poklatkowej (odbyła się projekcja filmu „Sprawcę widać jak na dłoni”). Na zakończenie wszyscy otrzymali certyfikat uczestnictwa w "Nocy detektywów".

       

 W spotkaniu uczestniczyło 16 uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej.

 Noc w Bibliotece „Spod ciemnej gwiazdy” realizowana była w ramach projektu "Na tropie ojczystego", który ma na celu budowanie kompetencji językowej uczniów szkół podstawowych poprzez włączenie ich w rozmaite formy zabawy, których motywem przewodnim będzie wątek detektywistyczny.

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych 2017".

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.