RODO

RODO

Obowiązek informacyjny  

More...
Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
„Mała książka - wielki człowiek”

„Mała książka - wielki człowiek”

Każdy trzylatek, który przyjdzie do Biblioteki Centralnej lub naszej filii, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

O rodzie Hochbergów słyszał prawie każdy Pszczyniak. Losy rodziny Henckel von Donnersmarck są mniej znane wśród mieszkańców naszego miasta, a to przecież swego czasu, najbogatszy ród na Śląsku, którego korzenie wywodzą się z Węgier. Jego dzieje przybliżał 9 października dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki na kolejnym wykładzie otwartym w Urzędzie Miejskim.

Jedne z pierwszych wzmianek o rodzie pojawiają się w związku z soborem w Konstancji w 1417 roku, kiedy to magnaci otrzymali  swój herb. W XVII wieku ród przeniósł swoją siedzibę ze Spiszu na Śląsk. Przyczynili się do tego Łazarz I Stary i Łazarz II Młodszy. Wtedy rodzina zyskała takie ziemie jak Bytomska, Bogumińska i Tarnogórska. Ród Henckel von Donnersmarck działał prężnie dla rozwoju przemysłu. Dzięki Hucie Laura Siemianowice zyskały prawa miejskie. Za czasów Hogona I połączono ją z Hutą Królewską w Chorzowie. Były to największe i najnowocześniejsze, prywatne huty w regionie. W Zabrzu powstała Huta Donnersmarck. Jak widać, spory udział w ziemiach bytomskich (2/3 powiatu należał do rodziny) sprzyjały inwestycjom przemysłowym. Jednak na tym nie kończyła się działalność von Donnersmarcków. Rodzina prowadziła aktywność socjalną. Zbudowano wiele osiedli patronackich, z myślą o robotnikach m.in. Kolonia Wandy i Hugona w Siemianowicach, czy inne w Rybniku, Świętochłowicach. Hugo I przyczynił się o założenia pierwszej Kasy Emerytalnej. Tworzono  zaplecza edukacyjne, kulturalne, sportowe. Rodzina Henckel von Donnersmarck sumiennie wypełniała również tzn. obowiązki patronackie, wspierając finansowo utrzymanie i rozbudowy kościołów na Śląsku. W 1916 powstała również Fundacja Księcia Donnersmarcka, z myślą o rannych podczas I wojny światowej. Aktywnie działa do dziś w zakresie rehabilitacji, turystyki, organizacji wolnego czasu, kształcenia i doradztwa dla osób niepełnosprawnych.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.