Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Wykład otwarty

Wykład otwarty

11 czerwca 2019r.: Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki: "Książęta Hohenlohe - między Polską a Niemcami"

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

17 sierpnia w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Pszczynie odbył się kolejny wykład o wielkich Ślązakach. Tym razem dr Jerzy Polak przestawił wpływ księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI na gospodarcze oblicze Pszczyny i ziemi pszczyńskiej w II połowie XIX wieku.

 Słuchacze, którzy bardzo licznie przybyli na wystąpienie, mogli wysłuchać opowieści o pszczyńskim włodarzu, który z racji swoich wielkich pasji łowieckich, wziął w opiekę pszczyńskie lasy, rozszerzając zwierzyniec, chroniąc las przed wyrębem oraz zatrudniając leśników. Za jego panowania sprowadzono do Pszczyny żubry. Rozszerzenie hodowli do największej po Białowieży ostoi żubra w Polsce, można traktować jako największe osiągnięcie życiowe władcy. Powstał również przepiękny zameczek myśliwski w Promnicach, ulubiona rezydencja księcia oraz jego żony. Przemysł ziemi pszczyńskiej, w okresie jego panowania, początkowo bazował na dochodach pozyskiwanych z leśnictwa (głównie sprzedaż drewna). Środki uzyskane z racjonalnej gospodarki leśnej posłużyły następnie w rozwoju kopalnictwa. Książę przyczynił się do budowy m.in. świetnie prosperującej kopalni Boerschächte w Kostuchnie. Przemysł górniczy za czasów księcia (w chwili śmierci w powiecie prosperowało 10 kopalń) dał początek rozwoju przemysłowi chemicznemu oraz energetycznemu. Warto wspomnieć także o innej działalności gospodarczej księcia, jak: rozbudowa Browaru Książęcego w Tychach, czy kolei.

 

Na kolejne spotkanie z serii zapraszamy 11 września, o godz. 17:30. Dr Jerzy Gorzelik przedstawi wykład na temat wybitnych twórców górnośląskiej architektury.

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.