RODO

RODO

Obowiązek informacyjny  

More...
Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Pszczyński Budżet Obywatelski 2019

Pszczyński Budżet Obywatelski 2019

Zakup regałów bibliotecznych oraz utworzenie multimedialnego centrum edukacji i rozrywki dla dzieci i młodzieży dla MPBP w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 1. 

More...
Konferencja "Wielopłaszczyznowa rola baśni"

Konferencja "Wielopłaszczyznowa rola baśni"

Konferencja "Wielopłaszczyznowa rola baśni" 27 września 2018 r.

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

We wtorek, 8 maja w Sali Urzędu Miejskiego odbył się kolejny wykład otwarty z cyklu "Ludzie, którzy tworzyli wspaniałą przeszłość Śląska". 

Wykład wygłosił dr Piotr Sput,a  dotyczył sylwetki i działań Jana Dzierżona** - śląskiego księdza, uczonego a przez wielu nazywanego ojcem współczesnego pszczelarstwa. Wystąpienie wzbogacała ciekawa prezentacja z rysem historycznym i dokumentacją fotograficzną i rysunkową wynalazków i udoskonaleń autorstwa ks. Dzierżona.

Zapraszamy na kolejny wykład, 12 czerwca o 17:30, kiedy to Jerzy Ciurlok zaprezentuje sylwetki śląskich muzyków XX wieku.

 


**Jan Dzierżoń (1811-1906) - górnośląski pszczelarz, ksiądz i uczony. Nazywany jest „ojcem współczesnego pszczelarstwa”.
Poświęcił pszczelarstwu 70 lat. Do dwu jego najbardziej fundamentalnych osiągnięć należy zaliczyć opracowanie zasad konstrukcji ula z ruchomą zabudową (snozami) oraz odkrycie partenogenezy. Jan Dzierżon zrewolucjonizował pszczelarstwo, znacznie zwiększając produkcję miodu, i zyskał światową sławę.


Żródło biografii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Dzier%C5%BCon

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.